صنعت نفت و گاز در کشور ما بعنوان صنعت مادر و مولد در سایر بخش ها می باشد. رویکرد شرکت تکران کاوش در این حوزه رویکردی پویا و نوین بوده و همواره با پیشرفت های کشور در این زمینه ، تلاش و همت خود را بر پایه این مهم گذارده است.

نفت گاز و پترشیمی

کالاهایی که صرفا در کشور تولید می شود در رده انرژی پایین هستند، یعنی فقط بخشی از کالاهای رده پایین در کشور تولید می شوند، اگر بخواهیم تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت را از منظر تکنولوژی دسته بندی کنیم به سه رده برتر، متوسط و پایین تقسیم می شوند و محصولاتی که در ایران تولید می‌شود در رده پایین تکنولوژی هستند.

تولید و تامین تجهیزات صنعت نفت در کشور از اولویت های وزارت نفت بوده اما این موضوع در حالی است که برخی کارشناسان این حوزه مدعی بخش عمده واردات تجهیزات این صنعت هستند، و ایران در تامین تجهیزات با تکنولوژی رده پایین توفیق داشته است، و کشور در تولید برخی قطعات به خودکفایی کامل رسیده است و اگر در مواردی هم به توولیدمحصولی و رتبه نخست بودن کشور اشاره می شود تولیداتی است که تکنولوژی آن در گذشته توسط شرکت های خارجی به کشور وارد شده است، حرکت صنعت نفت و گاز کشور امروز به رغم اعمال تمامی تحریم ها از سوی دشمنان بدون کمترین مشکلی به سمت رشد و تعالی روز افزون خواهد بود چرا که جهت گیری این صنعت تکیه بر توان داخلی است .

حتی کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین تأمین کنندگان قطعات، امکان تولید کالاهای با رده تکنولوژی برتر را ندارد و تولید این گروه با این نوع کیفیت صرفا در انحصار برخی از کشورهای اروپایی و ژاپن است.

در برخی از یونیت هایی که در ایران موجود است متشکل از تعداد زیادی قطعه هستند، بخشی از این قطعات برای تولید آن ها تکنولوژی خاصی نیازی نیست صرفا در ایران تولید می شود همانند فلنچ ها یا خط لوله های عادی یا برخی قطعات دیگر که در گذشته نمایندگی های خارجی در ایران بودند و و تکنولوژی ساخت این قطعات را به ایران وارد کرده اند و توسط شرکت های دیگر خارجی تولید شده اند

اما برخی دیگر از تجهیزات و قطعات در داخل کشور تولید نمی شود، همانند شیرهای فشارشکن و رگولاتورها، در صورتی که معمولا قطعات کلیدی وارداتی هستند و قطعات دیگر در کشور تولید می شود، که این مسئله در همه حوزه ها صدق می کند.